uftag.blogg.se

Curso de rosetta stone para aprender eapanol
Curso de rosetta stone para aprender eapanol









curso de rosetta stone para aprender eapanol

The three-hour class started on Monday and ran through Thursday for two weeks. I recently took a short in-person French class. What I Learned in the French Class I Took So when you add it all up, you’ll usually waste 1 hour and 20 minutes and up to 2 hours in order to get 30 minutes of really productive learning time. You’ll end up wasting at least 50 minutes and perhaps as much as 80 minutes of time for every class hour.Īnd how much of your class hour was really productive? I’ll assume that 30 minutes was productive. You probably have to get to class 10 to 20 minutes early. I’ll assume this is 20 to 30 minutes each way, for a total time cost of 40 to 60 minutes.Ģ. To get a good idea of how wildly expensive, traditional classes are in terms of time, let’s add up the various time costs of a typical one-hour class.ġ. You’ll Waste a Lot of Time for Every Class The expensive part of traditional classes is the time they take compared to how much you actually learn. When I say that traditional classes are both cheap and expensive, I don’t mean that some schools have low prices while other schools charge a lot.īy both cheap and expensive, I mean that most people can afford to pay the money prices. Traditional Classes Are Both Cheap and Expensive Here are some things to consider before you visit your local community college to sign up. You’ve probably considered taking a traditional in- person class. OK, you’ve decided to learn a foreign language, now you just have to figure out how to do it. Should You Take a Traditional Language Class?











Curso de rosetta stone para aprender eapanol